Grupa Women Together - Konferencja IAGR 2024

INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
Przejdź do treści
Bycie razem z innymi kobietami otwiera niewiarygodną przestrzeń, by dzielić się wspólnymi doświadczeniami, każda wnosząc swoją historię i sposób myślenia ubogaca drugą. W grupie nie ma podziałów pokoleniowych ani narodowych. Wspólnym naszym mianownikiem jest potrzeba używania języka angielskiego, by znaleźć wspólnotę doświadczeń i odnaleźć się po swojemu w polskim kręgu kulturowym nie gubiąc doświadczeń życia w innym kraju.
Grupa Women Together "In higheels and flats" powstała w maju 2018 r. Ja, będąc psychologiem po 11 letnim pobycie w Irlandii przyjechałam do Rzeszowa z myślą, że potrzebuję znaleźć miejsce dla rozpoczęcia grupy - głębi - dla kobiet, która kiełkowała w mojej głowie od jakiegoś czasu. Myślałam też o tym, co zrobić żeby nie zagubić języka angielskiego i znaleźć przestrzeń, w której nadal po powrocie będę mogła myśleć nie tylko w języku polskim i po polsku. Przypadek zrządził, że pijąc kawę w mieszczącej się wówczas przy rzeszowskim rynku cukierni "Millenium" spotkałam Agnieszkę. Okazało się, że Agnieszka kilka miesięcy przede mną wróciła do Polski po długoletnim pobycie w Kanadzie, rozumiała trudy adaptacji powrotowej, rozumiała potrzebę mówienia po angielsku i wsparcia w szoku kulturowym.

Wspólnie zaczęłyśmy organizować comiesięczne spotkania grupy, którą nazwałyśmy "Women Group In higheels and Flats". Grupa rosła powoli. Stopniowo zaczęły przychodzić do nas kobiety re-emigrantki oraz te, które odnajdują się w Polsce jako obcokrajowcy, a pochodzą z USA i Anglii. Także kobiety, które szukały innego niż polski wzorca kulturowego do rozumienia siebie. Kobiety w różnym wieku, studentki, ale też te już na emeryturze. Każda z różnymi doświadczeniami, tymi domowymi, luźnymi, codziennymi, płaskimi (flats) i tymi profesjonalnymi, w których pełnimy różne role "na obcasach" (in higheels).
Obecnie spotykamy się co miesiąc w Kinie za Rogiem Cafe, w każdy drugi wtorek, między godziną 19 a 21. Razem czytamy książki w języku angielskim, wyszukujemy takie, które mówią o głębi kobiecej intuicji. Pomagają one wzmocnić się w rozwoju rozumienia siebie i świata, a następne dyskutujemy. Każda z nas w dyskusję wnosi taką treść jaką czuje i na jaką jest gotowa. Grupa składa się z osób, które są z nami już stale, ale też z tych, które przychodzą sporadycznie. Jest bezpłatna i bez zobowiązań, obecność nie jest obowiązkowa, grupa też ma swój rytm, ale nie ma lidera, moim zadaniem jest koordynowanie spotkania tak, by każda z nas mogła wypowiedzieć się i znaleźć dla siebie przestrzeń.
Poprosiłam dziewczyny z grupy, by napisały coś od siebie. Sami zobaczcie:

For me the group is the place small enough to feel at home and in the same time is big enough to feel free to open my heart and let my feelings go. The atmosphere of the meetings is like a warm embrace which makes you feel safe and understood and however you are feeling - you are free to be - being silent and calm or happy and laughing aloud or even crying if you feel bad. You just feel embraced with good thoughts and feelings and the women's understanding whithout any judgement or limitation.
Cecylia

I was looking for people with a similar mindset and found this group to be an excellent antidote to my reverse culture shock. Although women who meet there have very different stories, they share the openness for a different way of doing things and I find this relatable.
Dominika

Po powrocie do Polski po długoletnim pobycie w kraju angielskojęzycznym, szukałam grupy która używa tego języka na spotkaniach. Kiedy stałam się częścią tej grupy otrzymałam więcej. Ta grupa składa się z ciekawych kobiet, wytworzyła specyficzną dynamikę. Dla mnie to po prostu miejsce, gdzie jestem sobą. Kobiety są ciepłe, z otwartymi sercami i umysłami. Dla mnie to platforma, gdzie mogę swobodnie wyrażać swoje spostrzeżenia i opinie. Mogę tu też dyskutować na tematy, które prawdopodobnie w innych kręgach są ignorowane, niepotrzebne, albo wręcz budzące zażenowanie.
Grażyna

Zapraszamy,
Aleksandra Hytroś-Kiwała


Aleksandra Hytroś-Kiwała - psycholożka, pedagożka, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, ukończyła studia z obserwacji psychoanalitycznej niemowląt i małych dzieci w Klinice Tavistock w Belfaście. Kontynuuje badania więzi rodziców i niemowląt w ramach doktoratu z psychologii. Obecnie jest także w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej indywidualnej i grupowej w Instytucie Analizy Grupowej Rasztów. Mieszka i pracuje w Rzeszowie, gdzie prowadzi praktykę prywatną pracując z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i grupami oraz jest koordynatorem Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy ZOZ nr 2.
ARTWORK & FOTO: Kamila Kicińska
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ RASZTÓW 2024
03-963 Warszawa, ul. Genewska 9A
ARTWORK & FOTO: Kamila Kicińska
Wróć do spisu treści